Afiyet ne demek TDK?

Afiyet ne demek TDK? Afiyet ne demek TDK?, Afiyet anlamı nedir?, Afiyet olsun Türkçe anlamı nedir?, Afiyet isminin anlamı nedir?, Afiyet etmek ne demek?

Afiyet ne demek TDK?

Afiyet anlamı nedir?, Afiyet kelimesi; sağlık ve canlılık anlamlarına gelmektedir. Afiyet Olsun Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Afiyet olsun kelimesi, Türk Dil Kurumu'na göre sağlıcakla yiyin anlamına gelmektedir.

Afiyet anlamı nedir?

Afiyet anlamı nedir?, Afiyet kelimesi; sağlık ve canlılık anlamlarına gelmektedir. Afiyet Olsun Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Afiyet olsun kelimesi, Türk Dil Kurumu'na göre sağlıcakla yiyin anlamına gelmektedir.

Afiyet olsun Türkçe anlamı nedir?

Afiyet olsun Türkçe anlamı nedir?, Müslümanların karşılaştıklarında birbirlerine sağlık ve esenlik dilemeleri anlamında bir terim.

Afiyet isminin anlamı nedir?

Afiyet isminin anlamı nedir?, Sağlığı, sıhhati yerinde olmak, rahat yaşıyor olmak. “Hatırladığı kim varsa teker teker arayıp afiyette olup olmadıklarını sordu.”

Afiyet etmek ne demek?

Afiyet etmek ne demek?, Sağlıklı, sıhhatli olma, hastalıktan uzak olma durumu.

Afiyet ne demek Diyanet?

Afiyet ne demek Diyanet?, Sözlükte, "sıhhat ve selâmette olma, musibet, belâ ve felâketten uzak kalma" ve özellikle "vücut sağlığı" mânalarına gelmektedir. Hadislere göre Allah'ın insana verdiği nimetlerin en hayırlısı âfiyettir (bk. Tirmizî, "Daʿavât", 106).

Afiyet kelimesinin eş anlamı nedir?

Afiyet kelimesinin eş anlamı nedir?, Türkçede yemek sonrasında yapılan bir nezaket olarak, yemeğin lezzetli ve sağlık getirici olması temennisini ifade eder. Bazen sadece yemek için değil, herhangi bir zevk veya rahatlık verici bir şey için de kullanılabilir.

Afiyet şeker olsun ne demek?

Afiyet şeker olsun ne demek?, esen olma durumu, sağlık, afiyet, sıhhat, selamet.

Sıhhat ve afiyet ne demek?

Sıhhat ve afiyet ne demek?, [1] Yarasın, ağız tadıyla yensin'“ anlamında kullanılan bir iyi dilek sözü.

Mahrumiyet ne anlama gelmektedir?

Mahrumiyet ne anlama gelmektedir?, İnsanın toplumda var olduğu zemini afiyet üzere bulması ve buna dair bir şükür üzere yaşama halidir. Afiyet; dinin ve itikadın bidatlerden, amelin ve ibadetin afetlerden, nefsin şehvetlerden, kalbin heva ve vesveseden ve bedenin hastalıklardan selamet bulması, kurtulması demektir.

Afiyetli olmak ne demek?

Afiyetli olmak ne demek?, (ﻣﺤﺮﻭﻣﻴّﺖ) i. (Ar. maḥrūm'dan yapma mastar eki -iyyet ile maḥrūmiyyet) Mahrum olma, mahrumluk, yoksunluk: Kim ki bir şeyi vaktinden evvel istîcal eyler ise mahrûmiyetle muâtep olur (Cevdet Paşa). İşte bu mahkûmiyet, bir delikanlıya açlıktan daha derin bir mahrûmiyet hissi verir (Cenap Şahâbeddin).

1 Euro Kaç TL