Alev ne demek TDK?

Alev ne demek TDK? Alev ne demek TDK?, Alev kelimesinin anlamı ne?, Alev dili sözlük anlamı nedir?, Ateş kelimesi ne anlama gelir?, Anbar ne demek TDK?

Alev ne demek TDK?

Alev kelimesinin anlamı ne?, İşte Türk Dil Kurumu'na göre Alev isminin anlamı; 1.Yanan maddelerin veya gazların türlü biçimlerde uzanan ışıklı dili. 2. Sıcaklık.

Alev kelimesinin anlamı ne?

Alev kelimesinin anlamı ne?, İşte Türk Dil Kurumu'na göre Alev isminin anlamı; 1.Yanan maddelerin veya gazların türlü biçimlerde uzanan ışıklı dili. 2. Sıcaklık.

Alev dili sözlük anlamı nedir?

Alev dili sözlük anlamı nedir?, Alev ismi, yanan maddelerin türlü biçimlerde ışık ve ısı yayması anlamına gelmektedir. Alev, sıcaklık ve kıvılcım anlamına da gelmektedir.

Ateş kelimesi ne anlama gelir?

Ateş kelimesi ne anlama gelir?, Alev dili veya flameover, bir kapalı alandaki piroliz gazlarının aniden tutuşması ve yanmasıdır. Kapalı alanın tavanında yuvarlanan yangın ateşi olarak gözükür. Bir yapı yangını çeşididir. kapalı bir ortam yanmaya başladığında havadan hafif gazlar tavana doğru hareketlenmeye başlar.

Anbar ne demek TDK?

Anbar ne demek TDK?, Ateş TDK sözlük anlamı nedir tüm detayları ile derledik. Ateş, yanıcı olan cisimlerin tutuşması ile birlikte ortaya çıkan ışık ve ısı, coşkunluk anlamlarında kullanılan bir kelimedir.

Alev kelimesinin kökü nedir?

Alev kelimesinin kökü nedir?, Dilimize Farsçadan geçen ambar kelimesi ''enbar'' kökünden türetilmiştir. Enbar dolu anlamına gelirken ambar sözcüğü, tarım ürünlerinin ya da değerli eşyaların muhafaza edildiği yer demektir. Bir şeyin çok fazla üretildiği yerler için de bu kelime kullanılır.

Alev nasıl olur?

Alev nasıl olur?, Başka bir ifadeyle, yıldız, yıldırım, ışık, alev, yalın ve yalım ke limeleri «parlamak, aydınlatmak, ışık saçmak» gibi temel anlamı olan bir *ya- kökünden türemiştir.

Alev Harlamak ne demek?

Alev Harlamak ne demek?, Ateşin meydana gelebilmesi için yanabilen bir maddenin tutuşma sıcaklığında oksijen ile temas etmesi gerekir. Yakıt ve oksijen devamlı mevcut ve temas halinde ise sürekli yanma olur. Bir alevin söndürülmesi, yanmaya sebep olan unsurlardan oksijenin veya yakıtın yok edilmesi, sıcaklığın düşürülmesi ile mümkündür.

Harlı alev ne demek?

Harlı alev ne demek?, Ateşi harlamak, daha güçlü hale getirmek için ateşin üzerine kağıt vb. şeyler atmak anlamına gelir. Mecazi olarak harlamak ise öfkelenmek demektir.

Buluş ne demek TDK?

Buluş ne demek TDK?, Ḥarīḳ, bir şeyi alevleriyle kuşatan ve onu yok eden ateş ve yangındır.

Tasavvufta ateş ne anlama gelir?

Tasavvufta ateş ne anlama gelir?, Türk Dil kurumuna göre buluş kelimesi ise ilk kez yeni bir araç yahut yöntem veya teknik yaratma işi olarak kullanılmaktadır. Buluş olması için yapılan yeniliğin daha önce yapılmamış olması bu unvanı kazanması için gereklidir.

1 Euro Kaç TL