Ordu Aybastı Yol Tarifi

Ordu Aybastı Yol Tarifi Ordu Aybastı Yol Tarifi, Aybastı ile Perşembe Yaylası kaç km?, Aybastı ilçesi hangi ile bağlı?, Aybastı'nın rakımı ne kadar?, Aybastı nasıl bir yer?, Aybastı Neyi Meşhur?, Perşembe Yaylası Neyi Meşhur?

Aybastı ile Perşembe Yaylası kaç km?

Aybastı ile Perşembe Yaylası kaç km?, Perşembe Yaylası - Ordu

Aybastı İlçesi'ne 17 kilometre mesafede bulunur. Rakımı yaklaşık 1.500 metre civarındadır.


Aybastı ilçesi hangi ile bağlı?

Aybastı ilçesi hangi ile bağlı?, Aybastı, Ordu'nun denizden uzak iç kısmındaki (güneyindeki) bir ilçesidir.

Aybastı'nın rakımı ne kadar?

Aybastı'nın rakımı ne kadar?, Aybastı, tarihsel kalıntılar açısından zengin bir ilçedir. Karaçalı kilisesi, sefalık köyü haman kalıntıları, Şeyh Hasan Kümbet Evliyası, Türbeleri ve ziyaret yerleriyle Perşembe yaylası görülmeye değer yerlerdir.

Aybastı nasıl bir yer?

Aybastı nasıl bir yer?, Mısır ekmeği, Mısır Çorbası, Keşkek, pancar dolması, pancar çorbası, fasulye turşusu, gapçuh fasulye, fındık mantarı kavurması ve Uzundere Irmağında yetişen Kırmızı Benekli Alabalık ilçemize özgün lezzetlerden bazılarıdır.

Aybastı Neyi Meşhur?

Aybastı Neyi Meşhur?, Yorgunluk atmak, piknik yapmak, safari, yamaç paraşütü için idealdir. Yaylada aynı zamanda, eşsiz güzelliğe sahip tabiat harikaları, tarihi eserler ve alanlar mevcuttur. Kümbetler, Çiseli Şelalesi, Karga Tepesi bunlara örnektir.

Perşembe Yaylası Neyi Meşhur?

Perşembe Yaylası Neyi Meşhur?, Türklerin (Oğuzların Çepni kolu) Ordu topraklarına ilk girdiği nokta, Aybastı Perşembe Yaylasıdır. 1105 tarihinde yaz aylarında burada Danişmendoğlu Beyi Emir Danişmend Gazi komutasındaki 6 bin kişilik bir ordu ile Trabzon Devleti'nin 70 bin kişilik büyük gücü arasında çok şiddetli bir savaş olmuştur.

Ordu Aybastı hangi boydan?

Ordu Aybastı hangi boydan?, Aybastı nüfusu 2022 yılına göre 20.969. Bu nüfus, 10.381 erkek ve 10.588 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,51 erkek, %50,49 kadındır.

Aybastı'nın nüfusu ne kadar?

Aybastı'nın nüfusu ne kadar?, İlçemiz 1945 yılında ilçe olan Gölköy'e bağlı bir nahiye olarak kurulmuştur. İlçemizin ilçe olması 27 Haziran 1957 tarih ve 9644 sayılı Resmi Gazete' de yayınlanan 7033 Sayılı Kanunla kararlaştırılmış olup, 01.04.1959 'da ilçe olmuştur.

Aybastı önceden nereye bağlıydı?

Aybastı önceden nereye bağlıydı?, 2018 yılında TÜİK verilerine göre 19 İlçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 772 mahalle bulunmaktadır.

Ordunun kaç tane ilçesi var?

Ordunun kaç tane ilçesi var?, Ancak yeni oluşturulan ve bölgesel karışıklıkları ortadan kaldırmak için düzenlenen yeni bölgesel istatistik düzenlemelere göre Ordu ilinin tamamı Doğu Karadeniz topraklarında kaldı. İlin kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Tokat ve Sivas illeri, batısında Samsun, doğusunda Giresun ili vardır.

Ordu hangi ile yakın?

Ordu hangi ile yakın?, rakımlı Perşembe Yaylası'nda sıcaklıkların mevsim. normallerinin üzerine çıkmasıyla yeşil örtü gün.

Aybastı ilçe kaymakamı kimdir?

Aybastı ilçe kaymakamı kimdir?, Perşembe Yaylası şenlikleri her yıl Temmuz ayının son haftasında yapılan büyük bir organizasyondur.

1 Euro Kaç TL