Taşköprü Yaylası Gümüşhane

Taşköprü Yaylası Gümüşhane Taşköprü Yaylası Gümüşhane

Taşköprü Yaylası GümüşhaneTaşköprü Yaylası Nerede?

Taşköprü Yaylası, Trabzon ilinin Maçka ilçesine 22 kilometre uzaklıkta konumlanmış bir yayladır. 2 kilometrekarelik bir alanı kaplayan yayla, en yakın idari birim olan Coşandere mahallesine 5 kilometre uzaklıktadır. Yayla ormanlık ve çayırlık bir bölgede bulunur.

Gümüşhane Taşköprü Yaylası Rakım kaç?

Gümüşhane sınırlarında, yeşil doğası ve temiz havasıyla ilgi gören 2 bin 140 rakımlı Taşköprü Yaylası, gelişigüzel atılan moloz ve evsel atıklar nedeniyle çöplüğe dönüştü.

Taşköprü hangi semtte?

Taşköprü, merkez nüfusu bakımından Kastamonu'nun (Tosya'dan sonra) ikinci büyük ilçesidir. Toplam nüfus olarak ise Kastamonu'nun en büyük ilçesidir.

Taşköprü hangi ile bağlı?

Taşköprü, Yalova ilinin Çiftlikköy ilçesine bağlı bir belde.

Gümüşhanede kaç yayla var?

Gümüşhane'de 320 köy, 430 yayla bulunduğunu belirten Memiş, şöyle devam etti: "Bilinenin aksine, Doğu Karadeniz'de en fazla yaylaya sahip olan il, Gümüşhane. Karadenizli hemşehrilerimizin kullanmış olduğu yaylaların bir çoğu, aslında, mülki taksimatta Gümüşhane'ye bağlı.

Türkiye'nin en yüksek yaylası nerede?

Ayder Yaylası, Çamlıhemşin/Rize

Türkiye'nin en yüksek yaylası olan Samistal Yaylası ile aynı lokasyonda bulunan Ayder Yaylası, Çamlıhemşin ilçe merkezine 19 kilometre mesafede.


Samistal yaylası nerededir?

Samistal, Rize ilinin, Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir yayladır. İlçe merkezine 22 kilometre uzaklıkta olan yaylanın rakımı 2450 metredir. Yaylada bir zamanlar 250 hane bulunmaktaydı. Sal şekilli büyük taş kütlelerinden oluşan yayla, taş evlerin ile dikkat çekmektedir.

Taşköprü'de ne yetişir?

Kızılırmak'ın bir kolu olan Gökırmak tarafından sulanan Taşköprü Ovası'na sahip olan ilçe, Kastamonu ilinde tarımsal potansiyeli en yüksek ilçelerden birisidir. İlçede başta sarımsak olmak üzere şeker pancarı ve tahıllar yetiştirilmektedir.

Taşköprü ismi nereden gelir?

Köprünün en önemli görevi tarihi ticaret yollarından biri olan ipek yolu ile Nikomedia'ya yani İzmit'e ulaşan yolun üzerinde olan köprü sonraki yıllarda Taşköprü adıyla anılmaya başlanmıştır. Bu tarihi köprü Taşköprü bölgesine de ismini veren önemli Roma yapılarından biri olarak kayıtlara geçmiştir.

Taşköprü kaç yılında kuruldu?

Adana Taş Köprü Seyhan Nehri üzerindedir. IV. (385) yüzyılda Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılmıştır. Yüzyıllarca Avrupa ile Asya arasında önemli bir köprü olmuştur.

Taş Köprü'nün nüfusu ne kadar?

2022 yılında 17 bin 48 oldu. İlçe merkezinde nüfus 197 kişi artmasıyla beraber. toplamda Taşköprü ilçemizin nüfusu ise 37.119 oldu.

Taş Köprü neden yapıldı?

Son köprü 4. yüzyıla tarihlenen Taşköprü'dür ve olasılıkla Roma'nın askeri ulaşımını sağlamak için yapılmıştır. Bölgedeki ticareti elde tutan yol ağının da önemli bir parçasıdır. Bu eserin inşası, hem Roma uygarlığının başarısı, hem de Adana'nın durumunun gerçeğidir.

Taş Köprü kaç metredir?

Tanzimat'ın ilk yıllarında Osmanlı İmparatorluğunun batıdan ilham alarak idari yapıda yapmış olduğu değişikliğe binaen Gümüşhane Erzurum'dan ayrılarak Trabzon Eyaleti'nin bir livası olmuştur.

Gümüşhane Hangi ilden ayrıldı?

Gümüşhane yöresinin Azzi ülkesi adıyla, güneyinden Suşehri'ne kadar uzanan topraklarına ise Hayaşa ülkesi olarak anıldığı Hititler zamanında zenginlik kaynağı yine gümüştür.

Gümüşhane'nin eski adı nedir?

Türkmen akınları olmadan önce Hazarlar ve Peçenekler ile Çepni Türk oymakları bölgeye yerleşmişlerdir. Çepniler 24 Oğuz boyundan biri olup Anadolu'nun fethi ve Türkleşmesinde önemli rol oynamışlardır.

Gümüşhane halkı nereden gelmiştir?

Gümüşhane'de 320 köy, 430 yayla bulunduğunu belirten Memiş, şöyle devam etti: "Bilinenin aksine, Doğu Karadeniz'de en fazla yaylaya sahip olan il, Gümüşhane. Karadenizli hemşehrilerimizin kullanmış olduğu yaylaların bir çoğu, aslında, mülki taksimatta Gümüşhane'ye bağlı.

En çok yayla hangi ilde?

Kozak Yaylası, Ege Bölgesi'nde İzmir sınırları içinde Bergama-Ayvalık ilçe merkezleri arasında yer alan, Bergama'ya yaklaşık 20 km mesafeden itibaren başlayan, deniz seviyesinden yüksekliği 500-1000 metre arasında değişen yayla.

Kozak Yaylası Rakım kaç?

Bundan dolayı ziyaret etmek için herhangi bir saati beklemek zorunda değilsiniz. Buraya ulaşım hem araba ile hem de yaya olarak mümkündür.

Pokut yaylasına araba çıkar mı?

Karabük-Yenice yolu üzerinde bulunan Şeker Kanyonu, birçok doğa sporuna elverişli bir alandır.

Şeker Yaylası Nerede?

Trabzon ve Giresun sınırında yer alan 2 bin 182 rakımlı Sis Dağı Yaylası, sonbahar renklerine büründü. Trabzon'un Şalpazarı ilçesine 35 kilometre mesafedeki Sis Dağı, güz renkleriyle adından söz ettiren doğal güzellikler arasında yer alıyor.

Sisdağı Yaylası hangi ilde?

Antalya'nın Kaş ilçesinde deniz seviyesinden 2 bin 500 metre yükseklikteki Subaşı Yaylası'nda erimeye başlayan kar sonrası, ortaya doyumsuz manzaralar çıktı. Demre ilçesinde kuruyan 4 metrelik bir palmiye ağacının tepesinde açan sarı çiçekler de şaşırtıcı bir doğa güzelliği oluştu.

Subaşı yaylası nerededir?

Kastamonu sarımsağı kalitesi, araması ve dayanıklılığıyla ülkemizin en önemli çeşitleri arasındadır.

En iyi sarımsak nerenin?

Taşköprü Sarımsağında demir, kükürt ve aroma bakımından en yüksek değerlere sahip olup, nitelik açısından dünyanın en iyi sarımsağı olarak kabul edilmektedir. Taşköprü Sarımsağı önemli bir antioksidan olan selenyum içerikleri oldukça yüksektir ve bu özelliği Taşköprü Sarımsağını rakipsiz kılmaktadır.

Taşköprü sarımsağı neden meşhur?

Ülkemizin sarımsak üretimi yaklaşık 110.000 ton olup, bunun yaklaşık 26.673 tonu Kastamonu ilinde üretilmekte ve bu üretim ülke üretiminin % 23-25'ine tekabül etmektedir.

Sarımsak hangi şehir?

İlçeye adını veren taş köprü, Gökırmak üzerinde ve ilçe girişinde bulunmaktadır. 68,5 mt. uzunluğunda ve yedi gözlü tarihi köprünün bu gün altı gözü açık olup, 1366 yılında Yağmur Bey'in oğlu Ali Bey tarafından Kastamonu Emiri Adil Bey'in oğlu Celalettin Bayezıt (Kötürüm Bayezıt) adına yaptırılmıştır.

Taş köprüyü kim yaptı?

Mimari yapı

1451-1469 yıllarında II. Mehmed'in himayesi ve kontrolü altında yapılmıştır. Köprüden, Alaca Cami vakıfnamesinde sözü edilmiştir. Kimi kaynaklara göre köprünün Mimar Sinan tarafından yapıldığı belirtilmektedir.


Makedonya taş köprüyü kim yaptı?

Malatya'nın Arapgir ilçesinde bulunan 2 bin yıllık Taş Köprü, adeta yıllara meydan okuyor.

Taş Köprü kaç yıllık?

Roma İmparatorluğu döneminde 384 yılında yapılan Adana'daki Taşköprü dünya gündeminde... Associated Press (AP) Haber Ajansı, Adana'da Seyhan Nehri üzerindeki Taşköprü'nün fotoğrafını yayınladı. Ajans, Taşköprü'nün dünyada hâlâ kullanılabilen en eski köprü olduğunu duyurdu.

Dünyanın en eski köprüsü nerede?

1908 -1914 yılları arasında yapımı tamamlanan Taş Köprü; regülatör baraj sistemi olarak yapılmıştır. Taş Köprü'nün uzunluğu 40.70 metre, eni ise 6.35 metredir.

Taşköprü kaç yaşında?

Uzunköprü, Edirne İli, Uzunköprü İlçesi, Ergene Nehri üzerinde, Osmanlı Devletinin altıncı padişahı Sultan II. Murat döneminde, Mimar Muslihiddin tarafından, 1427-1443 yılları arasında inşa edilmiştir. 1270,41 m. uzunluğu ve 174 kemeri ile dünyanın günümüze ulaşan en uzun taş köprüsü olma özelliğine sahiptir.

1 Euro Kaç TL