Akşehir Nerede

Akşehir Nerede Akşehir Nerede, Akşehir hangi ilin ilçesi?, Akşehir hangi illere yakın?, Akşehir eskiden nereye bağlıydı?, Konya Akşehir in yemek neyi meşhur?, Akşehir Afyon arası kaç?

Akşehir hangi ilin ilçesi?

Akşehir hangi ilin ilçesi?, Akşehir, Konya ilinin bir ilçesidir.

Akşehir hangi illere yakın?

Akşehir hangi illere yakın?, Denizden yüksekliği 1050 m' dir. Güneybatı kesiminde yer alan Konya iline bağlı Akşehir ilçesi, Konya - Afyon karayolu üzerinde olup Konya iline 135 km. Afyon iline 90 km. mesafededir.

Akşehir eskiden nereye bağlıydı?

Akşehir eskiden nereye bağlıydı?, Anadolu Selçuklu Devletinin kurucusu Kutalmışoğlu Süleyman 1076-77 yıllarında Akşehir ' i almış ve böylelikle Akşehir Oğuz Türklerinin egemenliği altına girmiştir. Süleyman Şah zamanında, Türk kültürü beşiğini Konya ve buraya bağlı olan Akşehir ve çevresinde buldu.


Konya Akşehir in yemek neyi meşhur?

Konya Akşehir in yemek neyi meşhur?, AKŞEHİR TANDIR KEBABI

Akşehir Tandır Kebabı, Akşehir Belediyesi tarafından yapılan girişimler neticesinde şehrimize özel Coğrafi İşaretli Ürün sıfatını kazanmıştır. Sevilerek tüketilen, lezzeti ile ün kazanan, Akşehir ile özdeşleşen yöresel bir yemektir.


Akşehir Afyon arası kaç?

Akşehir Afyon arası kaç?, Afyonkarahisar - Akşehir arası toplam 228 kilometre.

Konya kaç tane ilçe var?

Konya kaç tane ilçe var?, Yüzölçümü yaklaşık 4.109 km²'dir. Ayrıca Cihanbeyli yüzölçümü bakımından Türkiye' nin en büyük ilçesidir. Tuz Gölü, Cihanbeyli'nin doğusunda yurdumuzun ikinci, İç Anadolu Bölgesi'nin birinci büyüklükte gölüdür.

Konya'nın en büyük ilçesi neresidir?

Konya'nın en büyük ilçesi neresidir?, Çeltik, Konya ilinin bir ilçesidir. Konya il merkezine uzaklığı 220 km olup Türkiye'de il merkezine en uzak 2.(Anamur'dan sonra; 239 km) ilçe konumunda bulunmaktadır. Ayrıca Konya ilinin bir ilçesi olmakla birlikte Afyon, Eskişehir, Ankara'ya sınırı bulunmaktadır. İlçenin kuruluşu 11. ve 12. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Konya'nın en uzak ilçesi hangisi?

Konya'nın en uzak ilçesi hangisi?, Buna göre, Türkiye'nin en küçük nüfuslu ilçesi 1532 kişiyle Konya'nın Yalıhüyük ilçesi oldu. Yalıhüyük ilçesi, Konya'nın kuzeydoğusunda, Bozkır ilçesine bağlı bir belde iken 1990 yılında ilçe statüsü kazandı. İlçe, Suğla Gölü kıyısında yer almaktadır.

Konya'nın en küçük ilçesi neresi?

Konya'nın en küçük ilçesi neresi?, Kadınhanı, Karamanoğulları Devleti zamanında Karaman (Larende) sonra Konya başşehir olduğu devirde Vilayet olarak yönetilmiştir. Turgutoğulları, Osmanlılardan kaçıp Karamanlılara iltica eden Türkmenlerdir. Karamanoğulları bu Türkmenleri kabul ederek, Akşehir, Ilgın, Saideli cihetlerine yerleştirdiler.

Akşehir hangi Türk boyu?

Akşehir hangi Türk boyu?, TÜİK 2015 yılı verilerine göre Akşehir ilçesinin nüfusu 94.159'dur. Bu nüfusun 46.194'ünü erkekler, 47.965'ini de kadınlar oluşturmaktadır. İlçenin 2017 yılı toplam nüfusu ise 94.255'tir. Antik kaynaklarda Philomeion olarak adından söz edilen Akşehir, İç Anadolu'nun batı kesiminde yer alır.

Konya Akşehir merkez nüfusu ne kadar?

Konya Akşehir merkez nüfusu ne kadar?, Akşehir'e özgü hediyelikler içinde tabaka, ayna, saat, açacak, ilaç kutusu, biblo, Akşehir Konya şekeri, Mevlana objeleri, Akşehir helvası, halı ve kilim alabilirsiniz. Akşehir'i simgeleyen hediyeler içinde magnet, anahtar, çay, pestemal, keşan, kolonya, fındık, bal, iskemle gibi ürünler bulunur.

Konya merkez ilçeleri nelerdir?

Konya merkez ilçeleri nelerdir?, Akşehir, Konya iline bağlı 93.885 nüfusa sahip ve özellikle Nasreddin Hoca ile tanınan sevimli bir ilçesidir. Konya şehir merkezine uzaklığı 135 km iken Afyonkarahisar'a uzaklığı 90 km'dir. Nasreddin Hoca'nın doğduğu ve ömrünü geçirdiği Akşehir'de Nasreddin Hoca'nın mezarı ve türbesi bulunur.

1 Euro Kaç TL