Beyşehir Nerede

Beyşehir Nerede Beyşehir Nerede, Beyşehir ilçesi hangi ile bağlı?, Beyşehir eski adı nedir?, Beyşehir Gölü nerede hangi ilde?, Beyşehir nüfusu ne kadar?

Beyşehir ilçesi hangi ile bağlı?

Beyşehir ilçesi hangi ile bağlı?, Beyşehir, Konya ilinin bir ilçesidir.

Beyşehir eski adı nedir?

Beyşehir eski adı nedir?, Beyşehir İlkçağ 'da Beyşehir Gölünün de içinde olduğu bölge Pisidya adıyla anılırdı. Pisidya' da Karallia olarak bilinen bir şehir adıydı. Daha sonra harap olan Karallia, Viranşehir adını almıştır.

Beyşehir Gölü nerede hangi ilde?

Beyşehir Gölü nerede hangi ilde?, Beyşehir Gölü, Göller Yöresi'inde, Konya ve Isparta illeri topraklarında bulunan, Türkiye'nin üçüncü büyük gölü, en büyük tatlı su gölü. Batı ve güneyinde Toros Dağları, doğusunda volkanik Erenler Dağı, kuzeybatı güneydoğu yönünde ise Sultan Dağları ve Anamas Dağı ile çevrili tektonik bir çukurlukta yer almaktadır.


Beyşehir nüfusu ne kadar?

Beyşehir nüfusu ne kadar?, Beyşehir'in son ilçe geneli nüfusu 79 bin 30 olduğu açıklandı. Bu açıklama ile birlikte ilçede mahalle mahalle yeni nüfus durumu da ortaya çıktı. Öte yandan, Beyşehir'in komşu ilçelerinde ise Hüyük'ün nüfusu 15 bin 431, Derebucak'ın ise 5 bin 790 olarak kayıtlara geçti.

Beyşehir neyi ile ünlü?

Beyşehir neyi ile ünlü?, Eşrefoğlu Camii gibi Selçuklu mirasından, Kubadabad Sarayı'nın kalıntılarına, Hızır Bey Camii ve Medresesi'ne kadar birçok tarihi değere ev sahipliği yapan Beyşehir'in doğa severler için de güzellikler sunuyor.

Ankara Beyşehir arası kaç?

Ankara Beyşehir arası kaç?, Ankara - Beyşehir arası toplam 261 kilometre. İki konum arasındaki otobüs yolculuğu 3 saat 30 dakika sürüyor.

Konya Beyşehir arası kaç kilometredir?

Konya Beyşehir arası kaç kilometredir?, Konya - Beyşehir arası yaklaşık olarak 95 km'dir. Kamil Koç ile Konya - Beyşehir seyahatiniz tahmini olarak en az 50 dakika saat sürer. Bu durum hava ve trafik koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Beyşehir Konya'nın ilçesi mi?

Beyşehir Konya'nın ilçesi mi?, Beyşehir ilçesi Konya'nın Güney batısında yer almaktadır. Beyşehir Konya'nın merkezi ilçelerinden bir tanesi olup en büyük beşinci ilçelerinden bir tanesidir. Bozkır ilçesinin toplam nüfusu 30 bin civarıdır. Akdeniz bölgesinde yer alan Bozkır ilçesinin tarihi antik Yunan dönemine kadar uzanmaktadır.

Konya Beyşehir hangi bölgede?

Konya Beyşehir hangi bölgede?, Akdeniz Bölgesi'nin Göller Yöresinde yer alan Beyşehir, önemli bir geçit noktasında da bulunmaktadır. En güney ucu baz alındığı zaman Akdenize olan uzaklığı 65 km civarındadır.

Konya'nın en büyük ilçesi neresidir?

Konya'nın en büyük ilçesi neresidir?, Yüzölçümü yaklaşık 4.109 km²'dir. Ayrıca Cihanbeyli yüzölçümü bakımından Türkiye' nin en büyük ilçesidir. Tuz Gölü, Cihanbeyli'nin doğusunda yurdumuzun ikinci, İç Anadolu Bölgesi'nin birinci büyüklükte gölüdür.

Konya Beyşehir hangi Türk boyu?

Konya Beyşehir hangi Türk boyu?, Bozahmetli Yörük Aşireti | Antalya-Manavgat-Akseki-Seydişehir-Beyşehir-Serik. Bozahmetli Yörük Aşireti, Anadolu Selçukluları döneminde Orta Asya'dan gelerek Toroslara yerleşen Oğuz boylarından olup, Antalya-Konya bölgesinde göçebe, yarı göçebe ve yerleşik olarak yaşarlar.

Beyşehir taş köprüyü kim yaptı?

Beyşehir taş köprüyü kim yaptı?, Beyşehir - Taş Köprü

Konya Valisi Avlonyalı Ferit Paşa'nın Sadrazam olmasından sonra 1907'de Anadolu – Osmanlı Demiryolu Ortaklığına ihale edilerek 1908 – 1914 yılları arasında yapımı tamamlanan Taş Köprü, regülatör baraj sistemi olarak yapılmıştır. Taş köprünün uzunluğu 40.70 metre, eni ise 6.35 metredir.


1 Euro Kaç TL